Mark Rutte: Európának fizetnie kell az Ukrajnának szánt amerikai fegyverekért
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
A tajvani választók többsége aggódik amiatt, hogy Tajpej és Peking viszonya megromlott az elmúlt időben.
Új kormányfőt nevezett ki a tajvani elnök közeli politikai szövetégese, Szu Ceng-csang személyében pénteken, miután Laj Cseng-tö leköszönő tajvani miniszterelnök előző nap bejelentette, hogy a teljes kabinettel együtt lemond.
Laj előzőleg közölte: megvárja, hogy Caj Jing-ven, a sziget elnöke bejelentse az új miniszterelnök személyét és új minisztereket nevezzen ki. Hírügynökségi jelentések nem tették egyértelművé, hogy Szu kinevezésével Laj automatikusan távozott-e.
A miniszterelnök lemondásának oka, hogy a Tajvant irányító Demokratikus Haladó Párt (DPP) súlyos vereséget szenvedett a tavaly novemberi helyhatósági választásokon. Ahogy az a tajvani politikában szokás, Laj a vereséget követően rögtön felajánlotta lemondását, de a párt éléről ekkor távozó Caj ezt nem fogadta el, arra hivatkozva, hogy szeretné, ha a miniszterelnök folytatná a megkezdett reformokat.
Szu korábban már betöltötte a kormányfői tisztséget 2006 és 2007 között, illetve elfoglalta már Caj Ing-ven pártjának, a DPP-nek az elnöki székét is.
A helyhatósági választásokat elemzők a DPP kormányzásáról tartott népszavazásként értékelték. A sziget függetlensége mellett kiálló Cajt és pártját Peking a DPP 2016-os, földcsuszamlásszerű győzelme óta folyamatos nyomás alatt tartja. Tajvant Kína szakadár tartománynak tartja, amely de facto függetlenül működik. Ezt a tajvaniak elsöprő többsége támogatja is, de a formális elszakadást, a függetlenség kinyilvánítását aligha, mert az akár fegyveres konfliktushoz is vezethet Kínával. Szakértők szerint a DPP veresége éppen azzal magyarázható, hogy a választók többsége aggódik amiatt, hogy Tajpej és Peking viszonya megromlott, amióta a DPP kormányra került. Elemzők szerint Cajnak és Szunak a jövőre esedékes elnökválasztásig a legfőbb feladata a DPP Pekinggel szembeni politikájának népszerűsítése, valamint az exportfüggő gazdaság erősítése lesz.
(MTI)